"званите" и "призваните" арабска революция Бежанска криза безсмъртие виртуална реалност геополитика глобализъм гражданско общество демокрация Европейска солидарност европейска цивилизация западен рационализъм идентичност изкуствен разум информационни технологии ислямска държава ислямски тероризъм историческа необходимост католицизъм културна криза културна традиция локалност медийни манипулации национализъм национални интереси невидимите нетолерантност образователна политика олигарси патриотизъм политическа конспирация постиндустриално информационно общество православие расизъм рационализъм религиозен фундаментализъм руска "демокрация" руски империализъм случайност социални размирици съвременна България съвременно образование тероризъм художествени символи цивилизационен избор цивилизационен инстинкт

неделя, 6 март 2011 г.

Рефлекси и акценти


                                               СЛУЧАЯТ „КАЛИНА” – КОД „ЧЕРВЕНО”
Калина Илиева
снимка от http//skandalno.net
От снимката ни гледа млада привлекателна жена с подчертано делови вид. Наскоро е станала майка, но това едва ли ще предизвика сантиментални чувства в сърцата на десетките предприемачи, докарани до фалит от решенията, които въпросната дама е вземала като ръководител на Държавен фонд „Земеделие” – ключовата институция за разпределението на стотици милиони от Европейския съюз и развитието на аграрния сектор на българската икономика. Ако прибавим към тях освободените от закъсалите фирми работници и техните семейства „феновете” й ще станат десетки хиляди. Става въпрос за придобилата печална известност Калина Илиева, за която стана ясно, че при назначаването си на работа във Фонда е представила фалшив документ за завършена магистърска степен на висше образование.
„Стига с тази Калина,” – ще каже някой – „писна ни от тази история, обикновен криминален случай!” И няма да бъде прав, защото, въпреки че по темата се изприказва и изписа толкова много, струва ми се бе пропуснато най-главното.
Да оставим настрани „кой”, „кога” и „как” е изработил фалшивия документ, „кой”, „кога” и „как” го е приел при назначаването на съответната длъжност. Рано или късно компетентните органи ще разнищят аферата и ще се бият по гърдите, че са успели да разкрият виновните лица. Но едва ли някой ще се напъне да отговори на въпроса „как стана възможно да се случи това” и „какви са неговите дългосрочни последици”.
студентски протест
 сн. http//dnes.dir.bg
Нека да си представим за момент, че девойчето не беше забременяло или поне не се бе опитало да скрие това, при което нямаше да привлече вниманието и до днес щеше да си стои в шефското кресло. Щеше ли от това дипломата му да стане истинска? И ако това очевидно е невъзможно, каква е връзката между образованието и заеманата висша държавна длъжност. За какво въобще да учат младежите като тези, които в края на миналата година протестираха за орязаните бюджети на университетите, щом най-големият работодател им дава кристално ясен знак, че между днешните им усилия и тяхната утрешна професионална реализация няма никаква връзка. Вместо да си губят времето с разни лекции и семинари, вместо да си късат нервите в неравната борба по изпитите, по-добре овреме да се насочат към нещо по-практично – кратки курсове по интригантство и писане на доноси с ролеви игри за усвояване на сервилното поведение към началниците (и особено чужденците). Това техните скучни консервативни професори не могат да им го дадат, а освен това може да свърши работа и в любимата чужбина, където тъй и тъй българските дипломи няма да им помогнат много. Освен това съм сигурен, че ще се намерят достатъчно фирми, които срещу скромни такси веднага ще организират новия вид обучение – по тези дисциплини имаме много великолепно подготвени кадри.
Случаите на фалшифицирани дипломи за висше образование съвсем не са наш „патент”. В световен мащаб явлението като че ли набира скорост и това е феномен, върху който си заслужава да се замислим, защото той може би е симптом за някои по-дълбоки процеси в съвременната глобална култура. Заслужава си да се замислим и върху обстоятелството, че по връзката на този „показател” с кариерата в политиката и държавната администрация се родеем главно със страни като Индия, Пакистан, Нигерия и Танзания. (Вж., напр., публикацията по темата в бр. 5, 4–10 февруари 2011, на във в-к „168 часа”.)
Да се абстрахираме обаче от всичко това. По-важното нещо друго.       
Че българското висше образование има много „трески за дялане” е безспорно. Но това, което трябва да се промени преди всичко друго е отношението, нагласата към него – както в цялото обществото, така и в държавните институции. Без това всички напъни за реформи ще бъдат лицемерни и ялови.
 Нека хищниците в родната ни политическата менажерия се разкъсват в безпощадната си борба за големия пай от плячката. В крайна сметка нищо ново под слънцето. Така е и в животинското царство. Само че там битките колкото и да са кървави,  никога не водят до унищожаването на екосистемата, оцеляването на която е жизнено важно както за жертвите, така и за техните преследвачи. В здравите демократични общества принципът е същия. За разлика от болните, в които алчността, глупостта и заслепението по правило рано или късно водят до гибелта на всички.
„Случаят” Калина Илиева е симптом за остро заболяване на имунната система на нашия обществен организъм. То поразява неговата централна нервна система и парализира способността му за адекватна интелектуална и емоционална реакция към околния свят. Ако не бъде своевременно открито и лекувано, изходът е само един – летален!

© Ангел Кондев – автор, 2011
© Copyright 2011 by Angel Kondev
           

Няма коментари:

Публикуване на коментар