"званите" и "призваните" арабска революция Бежанска криза безсмъртие виртуална реалност геополитика глобализъм гражданско общество демокрация Европейска солидарност европейска цивилизация западен рационализъм идентичност изкуствен разум информационни технологии ислямска държава ислямски тероризъм историческа необходимост католицизъм културна криза културна традиция локалност медийни манипулации национализъм национални интереси невидимите нетолерантност образователна политика олигарси патриотизъм политическа конспирация постиндустриално информационно общество православие расизъм рационализъм религиозен фундаментализъм руска "демокрация" руски империализъм случайност социални размирици съвременна България съвременно образование тероризъм художествени символи цивилизационен избор цивилизационен инстинкт

неделя, 22 декември 2019 г.


„ПРАВОВЕРНОТО ЛЯВО“ VERSUS „АВТЕНТИЧНОТО ДЯСНО“
ИЛИ
PAS-DE-DEUX С ЛАЧЕНИ ЦЪРВУЛИ, ПОТУРИ И СУКМАН[1]




„Внимавайте колко се надувате, защото, когато се качите на тавана, може да ритнете цървулите на дядо си … Ще разчитам на подкрепа и от ляво, и от дясно, от гражданите и неправителствени организации“ – заяви неотдавна кандидатът на социалистическата партия за кмет на София, който на изборите за местна власт в края на октомври 2019-а за всеки случай се маскира като „независим“, издигнат от граждански комитет. [2]
Дръзката реплика е адресирана към столичната „градска десница“, която едва ли е останала очарована от приписаната ѝ родословна връзка със селските цървули, но по-важното е друго. С нея тезата, развивана от много политически наблюдатели, публицисти и журналисти, че у нас днес нито „лявото“ е точно ляво, нито „дясното“ – дясно, се сдоби с конкретен образ от плът и кръв и за пореден път доказа, че демаркационната линия между тях е по-размита и от тази между враждуващите групировки в Близкия Изток.
Това може и да е световна тенденция, но в съвременна България тя си проправя път по един особен, ярко национално обагрен начин. И причината за този неповторим колорит е в генезиса на политическите фракции, заемащи (поне номинално) двата полюса в идеологическия спектър, които за удобство традиционно се определят чрез координатната система „ляво-дясно“.
                                                      ***
Какво всъщност е съвременното „ляво“ и „дясно“? При всички теоретични затруднения, отговорът на този въпрос от гледна точка на политическата философия изглежда относително ясен.
В класическата марксистка (комунистическа) идеология „лявото“ е платформа, защитаваща онеправданите, които по дефиниция са хората на наемния труд. С други думи „лявото“ е политическото движение, което трябва да отхвърли господството на капиталистите, узурпирали властта и угнетяващи широките народни маси и най-вече индустриалната работническа класа. Макар че във втората половина на 19-ти и първата половина на 20-ти век подобна доктрина за мнозина изглежда доста примамлива и исторически перспективна, днес тя звучи като пълен анахронизъм, поради което „лявото“ вече се представя по един „по-обтекаем“ начин, избягвайки термините от теорията за „класовата борба“, генеалогичната си връзка с която не може обаче напълно да игнорира.[3] През втората половина на 20-ти век „лявото“ постоянно еволюира и сега, в началото на 21-вото столетие, то се отъждествява преди всички със „социалното“ – социалната справедливост в социалната държава, която се реализира чрез различни политики в широкия диапазон от прогресивно данъчно облагане и всевъзможни административно-финансови регулации в ущърб на собствениците на капитала до целия набор от гарантирани социални придобивки в полза на тези, които не го притежават и са принудени да работят за него. – Една насоченост срещу свободата и енергията на пазара, подчинени на естествения стремеж към печалба и генериращи здравословната конкуренция, която по парадоксален начин придава на „лявото“ облика на антилиберална, по същество консервативна платформа. Конкретната си организационна форма „лявото“ намира преди всичко в социалистическите партии, явяващи се ядрото на политически „клъстер“, в който около тях гравитират множество повече или по-малко маргинални организации – синдикални, екологични, правозащитни, антиглобалистки, популистки. Именно последните, противопоставяйки се на „статуквото“, налагат напоследък разбирането на „лявото“ и като „либерално“ – понятие до неотдавна по-подходящо за неговата противоположност в лицето на „дясното“. Опаковано по този начин, консервативното, антилиберално съдържание на съвременното „ляво“ в икономически аспект мутира по посока на един социален и нравствен либерализъм, превръщайки го в еклектична смес от противоречиви (често несъвместими) социално-икономически, културни и светогледно-идеологически представи и нагласи.             
В класическия си вид „дясното“, на свой ред, е огледалната противоположност на „лявото“. В миналото то се (само)определя  като политическа платформа за защита на капитала, респ. капиталистите, от заплахата, която идва от хората на наемния труд, стремящи се по революционен, т.е. насилствен начин да „променят системата“. Като социална и политическа философия „дясното“ защитава личната инициатива и свободата на индивида, който в качеството си на стопански субект трябва да развиват своя бизнес при минимални ограничения и регулации от страна на държавата. С други думи „дясното“ е либерално по дефиниция, а общият процес на глобализация подхранва допълнително тази му идентичност, проявяваща се в модерната опаковка на неолиберализма. От друга страна обаче, съвременната му политическа насоченост може да се определи и като консервативна, защото дясната платформа в най-голяма степен се стреми да осигури стабилност, т.е. устойчивост и предвидимост на общественото развитие, което е жизненоважно за нормалното функциониране на капитала. И доколкото това все още може да се гарантира само от националните държави, тя по правило се стреми да укрепи силите им за поддържане на правов ред, противодействие на корупцията и сивата икономика, защита от престъпността и осигуряване сигурността – вътрешна и международна, като се противопоставя на разточителството и волунтаризма, характерни за левите „социални“ управления. Поради обстоятелството, че фундаменталните ценности на „дясното“ са личната инициатива и отговорност, т.е., че индивидуализмът е доминираща черта в неговия характер, в организационен план то е представено от група сходни конкуриращи се политически субекти, опиращи се на традиционни ценности и символи (често специфично национални или християнски), но без категорично изразено доминиране на някой от тях, както е при „лявото“. В неговия партиен „клъстер“ около тях са ситуирани и организации с крайна националистическа реторика. В съвременния динамично променящ се свят всичко това прави „дясното“ колкото политическа платформа на глобалната икономика, на свободния световен пазар и номадския транснационален капитал, толкова и на силната национална държава, на „статуквото“, осветено от историческата традиция и осигуряващо предвидимост на общественото развитие; едно либерално съдържание в консервативна форма, един мутиращ по посока на консерватизма либерализъм, в крайна сметка – отново една еклектична смес от противоречиви (често органично несъвместими) социално-икономически, културни и светогледно-идеологически представи и нагласи.
Казано накратко, под натиска на промените както в структурата и характера на капитала, така и в структурата и характера на наемния труд, настъпили в резултат на общото технологично и социално-културно развитие, класическото „ляво“ и „дясно“ еволюират и в съвременността идентичността им все повече се размива. Вероятно в недалечно бъдеще пламъкът на техния обществено-политически антагонизъм съвсем ще изтлее, за да се разгори в други противоборства, които сега си проправят път чрез нови партии и движения: появили се неочаквано, изглаждащи все още екзотично, техният внезапен възход може би освобождава енергията на предстоящия мащабен сблъсък между „глобалните елити“ и „локалните плебеи“, описван в момента не съвсем сполучливо като битка  между „космополитизма“, „национализма“ и с останалите стари термини от същото семантично поле. Въпреки това демаркацията между „лявото“ и „дясното“ все още е осезателна и те, акумулирали енергията на историческата инерция,  засега продължават да вършат работа. В българския им вариант, обаче, контурите им допълнително са размазани и деформирани, което ги прави да изглеждат като гротескни силуети в кривото огледало на панаирджийски атракцион. Социалните, икономически, политически, нравствени, а, ако щете, и естетически причини за това се коренят в начина, по който се извърши преходът от тоталитарното към демократично обществено устройство у нас.
Банална истина е, че темелът, върху който след 1989-а започна да се гради политическата конструкция на новото демократично обществено и държавно устройство, беше положен много накриво. А както е известно, колкото и да е добър майсторът, върху крив темел здрава къща не става.[4] Голямата беда е там, че сегашните „леви“ и „десни“ партийни структури и платформи не са продукт на естествен исторически процес, а са конструирани с методите на социалното и политическо инженерство от частите на умиращото тяло на старата комунистическа система.
Как възникна и еволюира левицата, самопровъзгласила се за „правоверна“, как възникна и еволюира десницата, титулуваща се като „автентична“? Ако се вгледаме в генезиса им, и в двата случая ще открием общи срамни тайни, които те чудесно знаят, но с всички средства продължават да прикриват.   
Ако се абстрахираме от малките маргинални организации, кръжащи в орбитата ѝ, въплъщение на първата безспорно е социалистическата партия (БСП), наследила „де юре и де факто“ комунистическата (БКП). Работата обаче е в това, че от наследството тя не взема всичко, а само онова, което ще ѝ бъде от полза в новите вътрешни и международни условия. И което сега определя нейния облик.
По време на тоталитарния режим между 1944-а и 1989-а властта номинално принадлежи на комунистическата партия и това е закрепено в прословутия „Член 1“ на Конституцията на народната република.[5] Реално обаче тя се упражнява само от една нейна част, за описанието на която са подходящи термини като „орден“, „каста“ и други от този порядък – комунистическата номенклатура. „Номенклатурата“ е строго йерархичната по вертикала (подчиненост на равнищата) и широко разклонената по хоризонтала (обхващане на ресорите на обществения живот) организационна структура на ръководните кадри на режима. По същество тя е абсолютния разпоредител с  общественото богатство и е негов колективен собственик, а „членството“ в нея е регламентирано изключително строго и след първоначалното ѝ конструиране започва да се предава (с малки изключения) по наследство. Относително малкото ядро на номенклатурните кадри се явява гръбнак на тоталитарната държава и легитимира своята абсолютна власт чрез масовата комунистическа партия, която към края на режима наброява близо милион души – хора от различни социални слоеве, с различно образователно равнище  и от различни професионални области; хора с различен идеен хоризонт и различна мотивация за своето членство.
Освен щатния партиен апарат, който е носещ елемент в конструкцията на номенклатурата, в нея са включени всички, заемащи властови позиции в отделните ресори на държавното управление, като особено важни са тези, в които е „ножа и хляба“ – т.е. в службите за сигурност и стопанските отрасли. Същественото в „длъжностната характеристика“ на кадрите на комунистическия режим може да се дефинира съвсем кратко: запазване без оглед на средствата на тяхната собственост върху общественото богатство и неограниченото господство над останалите поданици на тоталитарната държава, превърнати на практика в средновековни крепостни селяни, които не могат да направят почти нищо без височайшото благоволение на номенклатурните велможи.[6] Крайният нравствен релативизъм в сянката на бруталния егоизъм и безпардонното право на силния, заменило силата на правото, на бездънния национален нихилизъм и лакейска сервилност пред задграничните господари, които са я овластили, на всепроникващия опортюнизъм, цинично жонглиращ с какви ли не „философски“ учения – всичко това, прието като висши принципи на социално поведение и управленска култура, очертава и основните щрихи в портрета на номенклатурната класа.               
Общото в профила на редовите комунисти може да се представи още по-кратко: амбицията да достигнат по-висок, по-престижен социален и професионален статус. За част от тях тази амбиция отговаря на потенциала за развитие, който притежават, и партийното членство е единствено възможния по това време път да го реализират. За друга тя няма покритие и „партийният билет“ е средството да заемат незаслужена с работа и лични качества позиция. Първите са хора, чийто принос за достиженията във всички сфери на живота, каквито безспорно има независимо от усилията на режима да умъртви порива към творчество и съзидание, е много значим; те го знаят, въпреки че по правило комунистическата пропагандна машина се стреми да омаловажи техните усилия и тъкмо затова болезнено осъзнават своя конформизъм, може би най-драматично преживяват безсилието си да променят „системата“ и са онази обществена прослойка, която в перспектива ще търси по-добра реализация извън нейната задушаваща прегръдка. Вторите, на свой ред, са онези, които формират най-важната непосредствена опора на номенклатурата – една все по-маргинализирана и лумпенизирана с течение на времето социална група, която приема властта на партийните феодали колкото безкритично, толкова и с показен, дори искрен ентусиазъм; група от хора с различна професионална принадлежност, които интуитивно усещат, че тъкмо тази власт е източник на незаслужените им облаги – понякога реални, а не рядко и мними, бутафорно пропагандни.[7] След краха на еднопартийния комунистически режим много от представителите на тези два грубо обрисувани социално-политически персонажа ще поемат по различни пътища и всеки ще се сблъска с предизвикателствата на новото време, носейки своя дял от наследството на миналото.
Сегашното „правоверно ляво“ в лицето на БСП, стопила се вече до около стотина хиляди души, е сглобено от остатъците на своя предшественик БКП.  На първо място това са все още живите стари номенклатурни кадри: преди всичко „представителна извадка“ на тяхното твърдо ядро от бивши партийни апаратчици, ръководни служители на комунистическите силови ведомства начело с Държавна сигурност и предишни стопански функционери. Заедно с техните наследници – деца, а вече и внуци – и „аватари“ в лицето на сегашните олигарси, те, както и преди, „командват парада“ под прикритието на масовката, рекрутирана от средите на най-ортодоксалните комунисти. Последните са предимно кариеристите, инкасирали както в миналото, така и в новите условия облаги от своето партийно членство, а също и лумпенизираната периферия на „работническата класа“ и „трудовото селячество“, за която старите социалистически предприятия и държавни земеделски стопанства си остават единствената възможност за що-годе нормално съществуване. И едните, и другите по еднакъв начин се оказват неспособни да се адаптират към реална свободна конкуренция и да поемат лична отговорност за социална си реализация – ценности и житейски стратегии, проправящи си път макар и много бавно, мъчително в прохождащото демократично общество. В обратната перспектива на органично присъщата им носталгия по миналото и мечта за реставрация, наследеният от „соца“ навик за постигане на целите по „втория начин“, с „връзки“, интриги и раболепно угодничество пред силните на деня, се трансформира в нагласата за правене на бизнес и постигане на успех чрез измама, манипулация, заобикаляне на закона – една появила се на „генетична“ основа деформация в тяхната представа за демокрация, която се явява основна идейна опора, носещ елемент на светогледа и ценностната им система.[8]
Малко по-различен (и сложен) е пътят, по който се формира „автентичното дясно“, представлявано сега от хлабавата коалиция на няколко бутикови формирования, самоопределящи се като единствено демократичните в България. Ако проследим неговия генезис до първите години от разпадането на комунистическия режим, т.е. до началото на т. нар. „преход“, ще се открои дълбокият му корен – стария комплекс за малоценност, обясняващ много от особеностите на националното развитие в цялата ни следосвобожденска история; комплекс, придобил по това време нова форма, ново измерение.
Недолюбван, но безспорен факт е, че България е най-верния сателит в световната империя на съветския (руския) болшевизъм, сателит на практика с колониален статут, а обществото през целия период на комунистическата диктатура не успява да генерира някаква що-годе значима съпротива срещу нея; съпротива съизмерима по мащаб с тази в Унгария, Чехия, Полша и други страни от Източния блок.[9] Също неопровержим факт е, че импулсът за демократичните промени след 1989 г. идва не отвътре, от вътрешното обществено-политическо развитие, а отвън, като външен натиск, дошъл при това не толкова от свободния Запад, колкото от командния център на социалистическия лагер, от Москва, която по това време е сменила курса по посока на либерализиране на комунистическата система. В рамката на стария строй ярки дисиденти в България няма, а единичните случаи на бунт срещу него, появили се в последните години на съществуването му, имат по-скоро индивидуалистично-анархистичен характер и не оказват значимо влияние върху обществените нагласи. На свой ред, платформите на опозиционните организации, появили се малко преди началото на промяната, следват „опорните точки“ на „перестройката“, изработени и спуснати от Кремъл.
В ярък контраст с бедния пейзаж от дисидентски идеи и опозиционни структури преди старта на „демокрацията“, тържествено обявен от висшите функционери на БКП с детронацията на несменяемия близо четири десетилетия диктатор,  веднага след него като гъби след дъжд никнат множество антикомунистически партии, движения и лидери, набиращи бързо популярност и сериозна обществена подкрепа. И основната сила, индуцирала този бурен кипеж, е родена от стария комплекса за малоценност, който в този исторически момент се проявява като угнетяващо преживяване на миналото малодушие и инертност; малодушие и инертност, които при съпоставката с порива към свобода на другите народи отсам Желязната завеса отново предизвикват усещането за непълноценност, за изостаналост, за някаква „генетична“ увреденост.
Ако се вгледаме в лицата и фигурите на хората, изпълнили площадите на първите митинги в подкрепа на демократичните промени, ще видим сивите невзрачни силуети и незабележимите до този момент лица от „масовката“ във „филма“, режисиран по каноните на комунистическата драматургия; безименните статисти, които отначало плахо, оглеждайки с подозрение другите около тях, но с течение на времето все по-смело, все по-гръмогласно подемат лозунгите, подавани по микрофоните от ораторите на трибуните пред тях. Повечето никога не са имали партиен билет в джоба – не са били „достойни“, пък и не са се „натискали“, – но и те са „оцелявали“, нагаждали са се към наличните условия не по-зле от много редови партийни членове с цената на подмазването и конформизма. С първите опияняващи глътки подарена свобода, свобода, която не е извоювана, свобода, връхлетяла ги внезапно и неочаквано като стихийно бедствие, те започват болезнено да осъзнават и измеренията на досегашната си гражданска позиция; да я осъзнават като вина за съществуването на режим, поставил ги в положението на „илоти“.[10]
Преодоляването на това усещане за вина, изтласкването на оживелия в новата си форма стар комплекс за малоценност, поражда в част от първоначалните искрени поддръжници на демократичното обновление и техните лидери свръхочаквания към демокрацията, хипертрофирала активност за мигновеното им постигане и стремеж за реабилитация в собствените им очи – реакция, която е толкова по-еуфорична и бурна, колкото предизвикалият я комплекс е по-силен. – Свръхочаквания, хипертрофирала активност и стремеж за реабилитация, които изискват създаването на подходяща поддържаща митология, легитимираща и героизираща позицията им в политическия процес, а заедно с нея и тяхното капсулиране в някаква особена, по-висша класа или каста.
Базисен в семантичното поле на героично-романтичния наратив за борците против комунизма е митът за „градската десница“ като правоприемник на старата буржоазия, която, както е във всеки мит, по някакъв магичен начин притежава същевременно и всички аристократични атрибути. Преживяваща се „във“ и „чрез“ този мит, новата класа (каста)  започва да фантазира някакво вродено превъзходство над селяндурското простолюдие и да претендира да е богопомазания жрец-пазител на демокрацията – да е изконния носител на висши морални ценности и, най-вече, да е единствения легитимен политически представител на строго охранявания клуб на красивите, умните и успелите: идеологическа рамка, която трасира пътя на еволюцията от първоначалния жизнерадостен порив към демокрация до мрачния доктринерски фанатизъм на „автентичната десница“. Ситуирала се на диаметрално противоположния полюс на „правоверната левица“ и в количествен аспект съизмерима с нея, тя приютява под крилото си маргинализираните бивши „безпартийни комунисти“ от съсловията на чиновниците, юристите, търговците, лекарите, просветните и научните работници, и всички други градски съсловия, обслужвали обществено-политическата система на тоталитарната държава. Накратко, част от „илотите“ постепенно се превръщат в „зилоти“.[11]
Картината на описаната еволюция не би била пълна обаче, ако не вместим в нея мистериозния силует на политическите инженери, тласнали наличния материал от масови социално-психологически настроения и предразположения в желаната посока. Защото „автентичната десница“ в завършения си вид е продукт тъкмо на уменията на задкулисните кукловоди. Тук фокусът на вниманието трябва да се премести от нейните безименни членове и симпатизанти към лидерите ѝ, щедро осветени от прожекторите на медийното внимание. И едва ли е необходимо увеличително стъкло, за да се види общият им произход и манталитет с предводителите на „правоверната левица“. С други думи, да се открие „генетичният код“ на старата комунистическа номенклатура с неизкоренимата ѝ амбиция да властва по мярката на собствения си нравствен облик и разбирания за „либерално“ политическо устройство и „пазарна“ икономика.                                                         
 Символът на българската „правоверна левица“ днес не е нито композицията със сърпа и чука, нито болшевишката петолъчна звезда, заета от Спаската кула на Кремъл. Истинският ѝ символ е „чалгата“. С внушението на образа, който извайва „фолклорната“ музика с ориенталско звучене, тя недвусмислено заявява своята действителна, но грижливо прикривана природа. Водена от стаения в нея нагон и под маската на защитник на „онеправдания трудов народ“, тя неистово се стреми да тласне общественото развитие по път, различен от този, по който вървят развитите нации в модерния свят – да го тласне по пътя, водещ към буренясалата евразийска пустош. Символ са и рокерските глутници, кръстосващи страната с развети руски знамена (евтин китайски внос), които дават зрим израз на дълбоко спотаеното ѝ упование и  арогантна агресия в нейната политическа платформа.
Символ на „автентичната десница“ е рока. Особено в неговия „хард“ вариант. Който не „куфее“ до премала, оглушал от децибелите и ослепял от лазерните светкавици в експлозията на поредния шумно рекламиран рок-концерт, не е истински „демократ“, а това по подразбиране ще рече и истински „десен“. Рокът е химн на „буржоата-благородник“, отхвърлил фанатично всяко звучене, в което, не дай Боже, може да се долови нещо низко, провинциално, селяндурско. Нещо местно, локално, национално, достойно единствено, според изтънчения му естетически вкус, за претопяване в пещта на глобализацията, в която трябва да анихилира всяко културно различие.[12] И отново…рокерска глутница. В този случай без развети руски знамена, но със същата доза стаена агресия и раболепие пред могъщи чужди покровители.
Всъщност става въпрос за едно и също. За едни и същи по произход и манталитет лидери на двата привидно враждуващи лагера, за едни и същи кукловоди, които направляват изявите им. Става въпрос за ламтежа и интригите на старите комунистически апаратчици и вездесъщи „рицари на плаща и кинжала“ от тайните им служби, които заедно с потомците си искат отново властта – цялата, тук и сега.[13] От една страна те страстно желаят да се намърдат някак си в модерния свят, но, от друга, да го направят не като почтени обитатели, спазващи неговите правила, а като арогантни натрапници, налагащи безпардонно своите вкусове, своя lifestyle, своите бандитски порядки. Едни и същи са и техните фенове, маргиналите, попълващи „синята“ и „червената“ агитки. На пръв поглед непримирими врагове, хора с несъвместими светогледи, те обаче еднакво фанатично вярват в идеологическите догми, които техните партийни водачи им пробутват и с еднакво овчедушие се жертват пред олтара на своите политически идоли подобно на жертвите на прочутия Стокхолмски синдром,.[14]
                                                        ***
В съвременния свят традиционното „ляво“ и „дясно“ постепенно губят предишните си очертания, което отваря път пред други противоборства. Въпреки това тези платформи  все още притежават значим потенциал за структуриране на политическото пространство и нормално функциониране на политическата система.
Привидно и в България е така. Но само привидно, защото у нас две партийни формации отдавна са се настанили в местата, отредени за „лявото“ и „дясното“, при това с претенцията за ексклузивни права върху тях. Те не само, че нямат нищо общо с идеите, които публично манифестират и името, което са си пришили като етикет, но са обременени и с една нелечима наследствена малформация. Дешифрирането на „генетичния“ им код разкрива, че, заченати „ин витро“ като еднояйчни близнаци, те са наследили всичките най-тежки пороци на своите „тайни“ бащи. В резултат на конспиративната колаборация между „правоверното ляво“ и „автентичното дясно“, програмирана още в лабораториите по политическо инженерство на предишния тоталитарен режим, темелът на новото демократично обществено устройство е поставен, както вече бе посочено, накриво.[15] Последиците от това тегнат над националното ни развитие и до днес: корупция, неефективна съдебна система, значим сив сектор в икономиката, контрабанда, трафик на хора и разпространение на наркотици, деформации в социалното дело, образованието и здравеопазването, остри екологични и демографски проблеми, лоша медийна среда, вулгаризация на културния живот и упадък на спорта: всичко това е резултат от усилията на „правоверното ляво“ и „автентичното дясно“, вкопчили се в братска прегръдка, която искат да представят на наивната публика като смъртоносна схватка. – „Pas-de-deux“ с лачени цървули, потури и сукман. Или рок-концерт с подгряващи чалга звезди. Може и обратно – въпрос на социален пол и подходяща конвенция!


[1] Versus (vs) – латинска дума, означаваща „срещу“, „против“, използвана главно (но не само, както е в случая) в юридически смисъл, а „па̀-де-дьо̀“ (фр. pas-de-deux) – буквално танц по двойки – е балетна форма, в която двамата изпълнители първоначално демонстрират поотделно своята танцувална техника, за да развият общ и цялостен сценичен образ. Използваните в текста карикатури са на Иван Кутузов - Кути, източник Интернет.
[3] На въпроса за източниците, съдържанието и еволюцията на комунистическата идея съм се спрял по-обстойно в есето „Геномът“ на комунизма и новият му „щам“(фрагменти от културния код)“: http://virtual-travelogues.blogspot.com/2019/02/
[4] „Темел“ – архаична дума за основа на сграда, която в първоначалния смисъл се използва за вкопана в земята вертикално поставена каменна плоча, над която се надгражда зидарията и другите елементи от конструкцията на стените.
[5] Тук се визира „Член 1“ от Конституцията на Народна република България (НРБ), действаща от 1971 г., „алинея 2“ от който гласи, че “Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия“, но тази разпоредба на практика е валидна за целия период на тоталитарния режим от неговото установяване след съветската окупация и комунистическия преврат на 9 септември 1944 г.   
[6] Тук е уместно да се припомни нещо, което за мнозина от по-новите поколения звучи напълно неправдоподобно: хората в комунистическата „народна“ република не само, че не могат свободно да пътуват в чужбина, да избират в кое населено място да живеят, да придобиват жилище, да учат в университет и т.н., но дори нямат право сами да избират модела на прическата и тоалета си, и да кръщават децата си с името, което са избрали.       
[7] Върху темата за лумпенизирането на българското общество по време на комунистическия режим съм се спрял по-подробно в посоченото в бел. 3 есе.   
[8] Този групов портрет на членската маса на БСП е огрубен, представящ само в едър щрих основните ѝ типологични черти и неизбежно изключва онези отделни случаи, които не се вместват в очертаните тук профили – случаите на партийно членство мотивирано по различен начин и продукт на други житейски обстоятелства.   
[9] Донякъде изключение прави „Горянското движение“ (1945-1958 г.) но неговото значение не трябва да се надценява както поради сравнително ограничения му мащаб, така и като въздействие върху обществените нагласи и процесите през целия период на еднопартийно управление на БКП. 
[10] Най-многобройната каста на онеправданите обществени роби – на хората „втора ръка“ в обществено-политическата система на Древна Спарта, подчинена и експлоатирана от висшата класа на спартиатите – „правоимащите“ пълноправни спартански граждани, ако използваме термина на комунистическата администрация за означаване привилегиите на номенклатурата.
[11] Зилотите са радикално религиозно-политическо движение в Древна Юдея от I-ви век, известно със своя фанатизъм, което се бори за отхвърлянето на властта на Рим и възстановяването на еврейската държавност. В случая обаче по-важно е да се поясни, че и тук, както и при обрисуването на „правоверната левица“, представеният колективен портрет е твърде груб, схематичен и не отчита редица индивидуални случаи, които не се вместват в направената типологична характеристика.
[12] Критика на подобни интерпретации на глобализацията и опит за разкриване на действителната ѝ същност като цивилизационен процес се съдържа в книгата ми „Дискретният чар на Европа. Щрихи от един незавършен портрет“ (ИК „Архонт-В, София, 2017).
[13] В тази връзка е важно да се обърне внимание на обстоятелството, че още при първите демократични промени въпросните кукловоди успяха да изолират огромната маса от професионално компетентни, високо квалифицирани и социално активни бивши членове на комунистическата партия, които бяха критично настроени към тоталитарния режим, както от новата „правоверна“ левица, така и от формиращата се „автентична“ десница. По този начин те бяха лишени от адекватно политическо представителство, което позволи изместването на фокуса на общественото внимание от реалните проблеми и вместването на политическия процес в двуизмерната плоскост „комунизъм-антикомунизъм“, направило го лесно управляем.    
[14] Стокхолмския синдром е термин, въведен от шведски експерт, за означаване на психично състояние, при което заложниците се привързват към своя похитител и изпитват симпатия и съчувствие към него.
[15] Порочното зачатие на демокрацията в България е особено видно в областта на икономиката. Първоначалният частен капитал в пари и материални активи се появява като криминално присвояване на държавната собственост от верните кадри на детронирания комунистически режим. „Куфарчетата с червени милиони“, раздавани на подбрани апаратчици от комунистическата партия и ръководни кадри от нейните репресивни органи, не са метафора за началото на прехода, а емпирична реалност. Тази най-елементарна форма на грабеж не е обаче най-значимата.  Далеч по-важни са другите: присвояването на авоарите на външнотърговските дружества, щедро напомпани с държавно гарантирани (и впоследствие изплатени от държавния бюджет) кредити от западни банки, от техните „мениджъри“, подбрани от средите на висшата комунистическа номенклатура; „заустването“ на входа (доставките на суровини, материали и енергия) и изхода (продажбите на готовата продукция) на държавните предприятия с фирмите на бившите партийни апаратчици, чрез които те ги източват, за да могат след като са натрупали вече необходимия първоначален капитал да присвоят и останалите в тях материални и нематериални активи; криминалната „масова“ и „касова“ приватизация на предприятията от всички отрасли на бившето „народно стопанство“, които с порочните си схеми формално узаконяват трансформацията на държавната собственост в полза на назначените „нови капиталисти“; създаването на кухи банки и финансови пирамиди за присвояване спестяванията на население; източването на бюджетни средства чрез манипулирани обществени поръчки; накрая – натрупването на капитал, получен чрез рекет, контрабанда, наркотици, проституция, нелегален трафик на хора, кражби и други криминални дейности от организирани престъпни банди, работещи за задкулисните си организатори и ръководители, чиято връзка със стария тоталитарен режим е „публична тайна“.


Декември, 2019 г. 
© Ангел Кондев – автор, 2019
© Copyright 2019 by Angel Kondev     




събота, 19 октомври 2019 г.

рефлекси и акценти


АЛТЕРНАТИВАТА НА СТАТУКВОТО И СТАТУКВОТО НА АЛТЕРНАТИВАТА
  
Две думички с респектиращо академично, т.е. „научно“ звучене напоследък са затиснали като страховити градоносни облаци родния политически хоризонт. „Ние сме алтернатива на статуквото“ – отеква от къде ли не над бойното поле, на което се води битката за кметове и общински съветници в предстоящите местни избори. Всякакъв вид и калибър партийни, независими и полузависими кандидати се надвикват, кой от кой по гръмогласно, че стига ошашавеният електорат да ги избере, мигом ще променят пустото „статукво“, сиреч те са лелеяната „алтернатива“.
За какво всъщност иде реч? Какво е омразното „статукво“? Каква е възвишената „алтернатива“?
Статукво, както е известно, идва от латинското Status quo“ и означава актуалното състоянието на нещо. Накратко – положението такова, каквото е. А какво е то в момента може да види всеки, отърсил ума си от негативното внушение, ловко прокарвано чрез използването на непонятния за мнозина латински термин:
·         България стои на политическата карта на Европа и Света по начин, по който никога не е стояла в цялата си Нова история след възкресението си от петвековния мрак, спуснал се над нея при завладяването ѝ от Османската империя. Авторитетен член на Европейския съюз със сериозна заявка за регионално лидерство в югоизточната част на континента, нейният образ днес вече се гради не само от постиженията на даровити спортисти и артисти, но преди всичко от нейната позиция по важните въпроси на общата европейска политика и представителите ѝ на ръководни позиции в европейските и световни организации.
·         Икономиката на страната е във възход като все повече се ориентира към високотехнологичните индустрии и се развива устойчиво на основата на изградената през последните години модерна инфраструктура, постигнатата финансова стабилност и качествения човешки потенциал, развитието на който е приоритет на сегашното управление.
·         Държавата е в много добра кондиция и при строго спазване на принципите на демократичното обществено устройство, както и гарантиране на човешките права и свободи, демонстрира все по-нарастваща способност ефикасно да се справя с предизвикателствата на демографската криза, мигрантския натиск, криминалната престъпност, корупцията – една държава, която при управлението през последните години осигурява ефективно и достъпно здравеопазване, съвременно образование и грижа за социално уязвимите си граждани.
Това е „статуквото“! И описанието му не е нито идеология, нито пропаганда. То е
просто обобщение на фактите, които са пред очите на всички. На фактите, които всеки може да види стига да не е зомбиран от внушенията, генерирани както отвън, така и отвътре от определени партийни централи и сенчестите конспиративни кръгове на старите номенклатурни кадри на комунистическия режим и неговите тайни служби. Стига да не е зомбиран от заклинанията, резониращи в потока от кресливи вопли на всякакъв род новоизлюпили се „защитници“ на демокрацията и услужливо тиражирани от медии, обслужващи съмнителни политически и икономически интереси.
„България е най-бедната страна в ЕС“ – тръбят те като целенасочено подбират негативни, често фалшиви новини и данни от разни статистики. „Българите са най-нещастните хора в света“ – е нестихващият им плач, който като ехо отеква в сълзливите словоизлияния на умело подбрани от камерата и микрофона „страдащи“ наши сънародници. За задръстените магистрали от пътуващи към курортите в чужбина очевидно недотам изстрадали люде ни дума, разбира се. Както и за претъпканите по всяко време молове и супермаркети, за модерните промишлени халета, за ремонтираните училища и детски градини, за болниците, в които всеки български гражданин може да получи медицинска помощ с най-новите технологии и още много, много други неща, които не се вписват в мистифицираното „статукво“, което трябва да се смени с цената на всичко.
„Политическият модел е порочен, режимът в страната е авторитарен и тираничен“ – е общото послание във всички лозунги, които могат да се чуят на всякакъв вид протести, постоянно организирани от борците против „статуквото“. Нищо, че те не са особено многобройни, меко казано, а лицата, които могат да се видят на тях, са едни и същи независимо дали става въпрос за права на хора с увреждания, заплати на учители, избор на магистрат, презастрояване на квартали, съдебно решение, уволнение на журналист и т.н., и т.н. Важното е купонът да тече и всички, особено „чужбината“, да се убедят каква тирания е сграбчила в желязната си прегръдка страната. Тирания, каквато не е имало нито по времето на царския режим преди „Девети септември“, нито при комунистите след тази дата, нито дори при турските султани. Страшна тирания, която на мига задоволява всички претенции на протестиращите  – дори и най-абсурдните, които в перспектива са в тяхна вреда. Ужасна тирания, която нито веднъж не събра кураж да използва своите силови органи срещу „борците за свобода“, дори когато действията им минават границата на позволеното от закона, а напротив – пази ги като рохки яйца и бди да не би някой неподходящ за спектакъла зрител да смути тротоарните им етюди. Една истинска тирания, само че тирания, упражнявана от малко невротично малцинство над мнозинството граждани с нормален психически статус.
„Ще изкореним корупцията“ – гръмко тръбят противниците на „статуквото“ и най-гласовитите между тях са тези, които пряко или косвено са замесени в повечето от корупционните афери, станали публично достояние. И колкото повече управлението на държавата на централно и местно равнище демонстрира воля да противодейства на този всеобщ за съвременния свят порок, освобождавайки се често от компетентни кадри при най-малкия намек за користно използване на служебното им положение, тиражиран в някоя медия, толкова повече расте апетитът на „борците“ срещу корупцията да са „алтернативата“.
Ах тази „алтернатива“! Като „червените ескадрони“ на Смирненски тя се готви да споходи страдалната ни Родина с „устрем горд и набег смел“ и да помете веднъж завинаги омразното „статукво“. И как не. Нали, вярна на латинския си корен – alter, тя е другото, различното, новото, което по дефиниция винаги е по-добро от старото. Стига, разбира се, вестоносците на това друго, различно, ново да не са като оня Илия от народното творчество, който като се преоблякъл, се оказал „пак в тия“. „Пак в тия“, защото в техните съкровени и недотам добре прикрити помисли алтернатива на статуквото такова, каквото реално е то, може да означава само едно единствено нещо:
·         Връщане на държавата обратно в ръцете на далавераджиите, забогатели по непочтен начин чрез криминално заграбване на финансови средства и материални активи в края на комунистическия режим и началото на демократичните промени, както и чрез уродливите форми на масовата и касовата приватизация малко по-късно. По същество това е връщане към олигархичната политико-икономическа система, отхвърлянето на която с много трудности и драматични колизии започна в последните години. Казано накратко – рестарт на кошмарния „преход“, който мнозинството българи вече искат да забравят; рестарт на властта на олигархията, която с нейната основна разновидност плутокрацията налага обществено устройство, подчинено на конспиративни задкулисни групировки, притежаващи националното богатство. – Болен, извратен вид капитализъм, маскиран в луксозната опаковка на либерална пазарна икономика. Възвърнала предишното си олигархично-плутократично съдържание, „алтернативната“ държава на борците против статуквото с лекота ще разпилее с мъка натрупания материален и духовен ресурс; ще загърби напълно обществения интерес в социалното дело, здравеопазването и образованието; ще даде простор за разгръщане на корупцията и разграбване на общественото богатство. И, което е пряко следствие от всичко това, ще възстанови нивото на престъпността от „славните“ мутренски години и ще реанимира духа на страх, отчаяние и нихилизъм.
·         Алтернатива на сегашния икономически възход може да бъде единствено икономическия упадък. И тези, на които статуквото не им изнася, лесно ще го постигнат. Не толкова, защото в глобален мащаб времената са трудни, а преди всичко, защото им идва отръки. Българските олигарси-плутократи никога не са разбирали от бизнес в собственото значение на тази дума. Издънка на номенклатурните кадри на предишния комунистически режим и неговите тайни служби, те винаги са разчитали на източването на държавни средства чрез заграбените от тях предприятия, които ловко препращат в офшорни сметки на екзотични дестинации и „инвестират“ в кичозен охолен живот. – Това е стопанската „алтернатива“, предлагана от борците срещу статуквото, след която ще останат само руини и хиляди разбити човешки съдби.
·         Изваждането на България от сегашния геополитически коловоз и връзването ѝ в кервана на страните, отчаяно кретащи из евразийската пустош – това е другото лице на „алтернативата“. – Една стара мечта на ожесточените противници на статуквото, вдъхновяваща ги не толкова поради техния „класово-партиен“ произход и политическа закалка, колкото, защото отговаря на вулгарния им материален интерес. Там, в евразийските степи, е далаверата, гешефта, алъш-вериша, които никак, ама никак не вървят, където и да било в съвременния цивилизован свят. Там са техните сродни души, там са „бизнес-партньорите“ от тяхната кръвна група. Европейският съюз, НАТО – това са досадни пречки пред геополитическата им мечта, които трябва да се отстранят; вражески организации, в които страната ни трябва да е троянския кон на бъдещите „братя по оръжие“, които трябва да саботира до пълния им разгром.  „Визия за България“ като „бананова република“! – С тази подробност, че бананите няма да са за износ, а ще се внасят „по второ направление“ и ще ги пускат по магазините само за Нова година.
Това е статуквото на „алтернативата на статуквото“. Звучи като каламбур, ама не е. Не е комична двусмислица и е добре да се знае какво се напъват да внушат всички стари муцуни и новоизгряващи звезди – политици, социолози, политолози, журналисти и всякакъв друг вид оракули и шамани на култа на „Алтернативата“ на статуквото. Да се знае за какво става въпрос, когато облъчват притихналата предизборно аудитория, която предпочитат да наричат електорат, със сакралните чуждици с латински корен. А оттам насетне всеки да избира между статуквото и неговата „алтернатива“ по мярата на своя разум и житейски хоризонт.

9 октомври 2019 г.
        © Ангел Кондев – автор, 2019
            © Copyright 2019 by Angel Kondev     

       




събота, 14 септември 2019 г.

рефлекси и акценти


ЯДРЕНИЯТ МЕРАК НА ЕРДОГАН И НЕООСМАНСКИЯТ МУ РОМАНТИЧЕН БЛЯН

          Една новина е на път да се изсули по терлички и да остане незабелязана в шумния информационен поток за събития с местно и международно значение, наситили началото на есента. В публикация със заглавие „Ердоган: не могат да ни забранят да имаме ядрени оръжия“ Vesti.bg, позовавайки се на израелския телевизионен канал i24NEWS, ни информира за артикулираната в прав текст заявка Турция да стане поредната (официално) ядрена сила (https://www.vesti.bg/sviat/erdogan-ne-mogat-da-ni-zabraniat-iadrenite-oryzhiia-6099368).[*] Десетата, ако не броим, разбира се, Иран, който изглежда все още не се е сдобил с мечтаната от теократичния му режим атомна бомба. Засега!
           „Някои страни имат ракети с ядрени бойни глави, при това не една или две. Но ние не можем да имаме такива. Не мога да приема това” – заявил турският президент пред активисти на неговата партия в източния град Сивас, правейки сравнение с Израел, което може да се тълкува и като дефиниране на заплаха за страната му: „Имаме Израел наблизо, те са ни почти съседи. Те плашат с притежанието на ядрен арсенал. Никой не може да ги докосне.”
      Неприкритото намерение за придобиването на собствено ядрено въоръжение в конотация с посочването на заплаха в лицето на Израел е поредния стряскащ сигнал към западния свят, към който Турция продължава (поне номинално) да се числи. Особено на фона на възобновената ядрена програма на Иран и продължаващите опити за усъвършенстване на ядрения арсенал на Пхенян – опасни за крехката система на международна сигурност действия, неутрализирането на които може да се основава единствено на последователната политика за ограничаване разпространението на ядрените оръжия. С казаното в Сивас Ердоган очевидно не само се разграничава от тази политика, но и открито ѝ се противопоставя. С което обаче прави разлома между Турция и западните демокрации, появил се през последните години, още по-видим. И причината за това може да се окаже много по-дълбока, отколкото често се мисли, а последиците в глобален мащаб – много по-сериозни.
     При управлението на сегашния турски президент и неговата „Партия на справедливостта и развитието“ постепенно беше изграден режим, който все повече се отдалечава от принципите и ценностите, изповядвани от създателя на модерната турска държава Кемал Ататюрк. Вече е по-точно да се каже дори не режим, а обществено-политическа система, подобна на тази, която Путин ударно създава в Русия – система с претенцията за цивилизационен модел, който е алтернатива на западния. Претенция, която, на свой ред, спонтанно и интуитивно намира съюзник във вълната от национализъм, първосигнален популизъм и възраждащ се религиозен екстремизъм, заливаща днес целия свят.
    
         На основата на специфичните социално-икономически и културно-исторически дадености на турска почва тази вълна ражда романтичния блян по величието от епохата Сюлейман Великолепни, когато Османската империя достига своя зенит, обхващайки огромни територии в Ориента и Африка, а на запад достига чак до Виена. А заедно с този блян и амбицията Турция да се превърне в глобален геополитически лидер, обединил под свещения знак на полумесеца мюсюлманите от целия свят. Блян и амбиция, вградени в естетиката на новия президентски дворец Аксарай в Анкара и другите помпозни резиденции, с които Ердоган иска да демонстрира имперско богатство, величие и власт.
           
     Неоосманската мечта не е обаче болна фантазия, витаеща само в главата на авторитарния турски лидер. Тя е органичен продукт от маргинализирането на турската култура, разкъсвана от десетилетия между изкушенията на западната либерална демокрация и невъзможността да стане органична част от нея – невъзможност, дължаща се колкото на собствения ѝ консерватизъм, до голяма степен естествен за нейния ислямски фундамент, толкова и на резервите, които западния свят винаги е таял към нея. Нещо повече: през десетилетията след края на Студената война, съвпаднал приблизително с началото на поредната голяма технологична революция, промените във всички области на живота в евро-атлантическото пространство протекоха с динамика, която на практика не даде шанс дори на най-богатите, но консервативни ислямски общества да променят статута си на периферия на западното политическо, икономическо и културно пространство. Положение, което закономерно предизвика техния нихилизъм към западния начин на живот и породи страстното им желание за историческа реабилитация на величието, което са притежавали в средновековието. Турция на Ердоган е може би най-точния пример за реагирането на комплекса, породен от конфликта между западната динамика и ислямския консерватизъм.
         
     Тръгнала веднъж по пътя на осъществяване на неосманската си мечта, Турция няма друг избор освен да влиза в най-различни конюнктурни противоборства и коалиции, при които „приятелите“ и „враговете“ често лесно (и бързо) сменят местата си. Но и в най-бурните военно-политически водовъртежи винаги ще намира ориентир в стратегическата си цел: да се превърне в абсолютен, несподелен с никой друг център на авторитет и власт в ислямското море, разляло се от Африка до Далечния Изток. За реализирането на тази цел и отварянето на хоризонта към глобалното ѝ влияние тя на първо време трябва да елиминира потенциалните съперници в своето близко обкръжение – Иран, Саудитска Арабия и всевъзможните радикални движения и организации от рода на Ал Кайда и ИДИЛ. И за това вече не е достатъчно да си върне владението над свещения за мюсюлманите храм в Мека, от което последният турски султан (и халиф, но по това време само церемониален) Абдул Меджид Втори се отказва през 1924 година. В съвременния свят решаващият аргумент е друг – ракетите с ядрени бойни глави, пред които е готов да сведе глава и най-упоритият противник.
          Днес Турция продължава да е светска държава и въпреки отстъпленията от този ѝ характер по време на управлението на Ердоган, значима част от нейното население, живеещо предимно в големите градове и Истанбул, поддържа запазването на нейната ориентация в духа на европейската модерност. Тя е и един от стълбовете на северноатлантическия отбранителен съюз с втората по големина армия в неговите рамки. Наистина събития като неуспешния опит за преврат през 2016 година, организиран според някои наблюдатели от група военни за противодействие на отклонението от принципите на кемализма и последвалата масова чистка във въоръжените сили, както и силовото неутрализиране на кюрдския сепаратизъм в югоизточната част от страната, хвърлят сянка на съмнения за запазването на предишната ѝ роля в НАТО. – Съмнения, които няма как да не се отразят негативно на нейната икономика с всички произтичащи от това социални последици. В този контекст анализаторите на процесите в югоизточната ни съседка се изкушават да търсят (и намират) обяснение за някои от турските действия в ориенталската склонност да се правят пазарлъци и дори да се изнудват западните партньори на страната с оглед придобиването на различни облаги – както, например, се обяснява заиграването с Кремъл при изграждането на газопровода „Турски поток“, закупуването на руския зенитно-ракетен комплекс С-400, плашенето с отприщването на бежанската вълна от Сирия и др.
         
     Този аспект на турската политика, разбира се, не може да се пренебрегне, особено като се има предвид изключително сложната обстановка в региона след Арабската пролет. Но не трябва да се подценява и другото: сблъсъкът на консервативната ислямска традиция с динамиката на промените в съвременния свят освободи духа на един екстремен турски национализъм, който закономерно прие идеологическата форма на неоосманизма. Веднъж излязъл от бутилката, този дух помпа мускули и, приемайки все по-застрашителни размери, вече протяга ръка към ядрения арсенал. Не е много трудно да се предвиди какво би се случило, ако някой турски лидер, още по-радикален от сегашния президент, постави пръста си на копчето за изстрелване на ракети с ядрени бойни глави.
     
           Септември 2019 г.                                                                  
           © Ангел Кондев – автор, 2019
           © Copyright 2019 by Angel Kondev     




[*] Понастоящем на територията на Турция са разположени ракети с десетки ядрени бойни глави, но те са под контрола на американците във военновъздушната  база на НАТО „Инджирлик“.